Krajiny

Zobraziť všetky »

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,52 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,51 HRK
Turecká lira  EUR 18,32 TRY
Americký dolar  EUR 1,02 USD

Zobraziť všetky »

Zimbabwe - po stopách Emila Holuba

Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1240299
Cena od: 4 429 €
Príplatky od: 379 €
Poznávacie zájazdy
Exotika
Safari

Výber termínu

27.10.2022 15 dní 4 429 € +379 € odlet: Praha letecká

Popis zájazdu

Program
1: ODLET Z PRAHY (VIEDNE)
Odbavenie na letisku 2 hodiny pred odeltom a let do Harare v Zimbabwe.

2: HARARE
Dopoludnia/popoludní prílet do Harare, transfer do hotela. Nasleduje orientačná prehliadka mesta, ktoré si napriek nedostatku peňazí a komplikovanej ekonomickej situácii udržuje koloniálny pôvab a živosť ešte z čias, keď bývalo metropolou bývalej Rodézie. Zastávka na obed (v cene) v úžasnom prostredí reštaurácie Bottom Drawer.

3: SLON ALEBO BYVOL?
Dopoludnia dokončenie prehliadky mesta a odjazd do rezervácie Imire, nachádzajúcej sa na obrovskom území pôvodne tabakovej farmy, ktorá sa však popri inom takmer 30 rokov stará o zvieracie siroty a ich opätovný návrat k životu vo voľnej prírode. Špecializuje sa najmä na záchranu a odchov vzácnych nosorožcov dvojrohých (tiež nosorožec čierny), ktorí sú po častých nájazdoch pytliakov na pokraji vyhynutia. V rezervácii nie je núdza o žirafy, antilopy či slony. Jedna zo sloníc sa krátko po narodení dokonca pridala k stádu byvolov, ktorým teraz (aj vďaka prirodzenej autorite svojho trojtonového tela) šéfuje. Zoológovia žasnú, ale to sa proste musí vidieť ... So zvieracími obyvateľmi rezervácie sa zoznámime pri popoludňajšom safari.

4: TAJOMNÉ GREAT ZIMBABWE
Skoro ráno sa zúčastníme kŕmenia vzácnych nosorožcov čiernych - ide o neskutočný zážitok. Po raňajkách potom vyrazíme smer Maswingo na popoludňajšiu prehliadku prastarého kráľovského mesta, ktoré na svojom vrchole malo 18 tisíc obyvateľov a podľa nálezov čulo obchodovalo s Čínou a arabským svetom. Áno, navštívime záhadné Great Zimbabwe, kultúrny klenot krajiny zapísaný na zoznam UNESCO. Povážte! Pri budovaní najväčšej starovekej stavby subsaharskej Afriky nebola použitá žiadna malta. Žulové tehly držia pevne v sebe vďaka dômyselnému systému poskladania. Neďaleko odtiaľ v blízkosti rezervácie Mutirikwi sa ubytujeme v rozprávkových svahoch exotickej zelene padajúcich až k hladine jazera Mutirikwi.

5: NA STRECHU SVETA
Prejazd do Národného parku Matobo, raja divokých zvierat, vzácnych jaskynných malieb a hlbokých skalných rozsadlín. V neskorom popoludní podnikneme nenáročný výstup na žulový vrch Malindidzimu, ktorý si legendárny britský finančník, kolonizátor, vizionár a takisto zakladateľ štátu Rodézia (neskôr Zimbabwe a Zambia) Cecil John Rhodes vybral za miesto posledného odpočinku. Odmenou bude dych berúci výhľad.

6: STOPUJEME NOSOROŽCE
Dnes nás čaká lahôdka - totiž pešie stopovanie nosorožcov. Verte neverte, ale byť vo voľnej prírode a zároveň desať metrov od kolosu s hmotnosťou 2,5 tony je čosi, na čo sa hneď tak nezabúda. Nasleduje obed v prekrásnom prostredí Matobo Hills Lodge a potom peší výlet (zvládnu aj menej zdatní) k hlbokým rozsadlinám so vzácnymi jaskynných maľbami - bush paintings, ktoré sú tiež na zozname UNESCO. V závere dňa sa zastavíme v neďalekej dedine, kde sa zoznámime s životom prostých, nesmierne chudobných, ale v mnohých ohľadoch aj šťastných obyvateľov Zimbabwe.

7 - 9: SAFARI V REZERVACI HWANGE
Odchod do Národného parku Hwange - najväčšej rezervácii Zimbabwe. NP Hwange je nedotknutý, tichý a zvodný. Nájdeme tu všetkých zástupcov veľkej päťky, 50 tisíc slonov, početné stáda byvolov, antilop a pakoní a tiež šelmy, hlavne šelmy ... A medzi nimi levy, hyeny, leopardy, gepardy a svorky vzácnych psov hyenovitých, výnimočných a neuveriteľne nápaditých lovcov. Býval tiež domovom Cecila, pyšného vodcu svorky levov, ktorý tu v roku 2016 padol ranou z guľovnice amerického zubára a amatérskeho lovca. Dojemný príbeh bol bohato medializovaný, má však svoje pokračovanie - to však až na mieste ... Počas dvoch dní a troch nocí sa v srdci rezervácie vydáme na šesť safari v terénnych vozidlách, doprajeme si odpočinok pri bazéne či hotelovom bare a deň ukončíme treba fľašou dobrého juhoafrického vína s pohľadom upretým do žeravých uhlíkov plápolajúceho ohňa...

10: VICTORIA FALLS: DYM, KTORÝ HRMÍ
Skoro ráno posledné safari 4x4 nielen v NP Hwange, ale aj na celej ceste - good luck! Po raňajkách odchod do Victoria Falls. Po príchode a ubytovaní odporúčame návštevu koloniálneho Victoria Falls Hotel z roku 1904 a Batoga Gorge - vyhliadky na úchvatný katarakt Viktóriiných vodopádov a zúrivé masy rieky Zambezi, ktorá sa snaží vymaniť zo zajatia stiesnených priestorov skalnej strže pod vodopádmi. Štýlové Lookout Café nám tu bude dobrým spoločníkom. Popoludní je potom prichystaná plavba po rieke Zambezi. V zlatej farbe zapadajúceho slnka a s drinkom niečoho tvrdšieho v ruke sa oddáte hrejivej atmosfére početných delt rieky.

11: PO STOPÁCH EMILA HOLUBA
Prehliadka vodopádov! - jedného z najkolosálnejších divov sveta. Spomeňme si v tej chvíli na českého cestovateľa Emila Holuba, ktorý je autorom vôbec prvej podrobnej mapy vodopádov a ich okolia. Deň si môžete spestriť niektorou z voliteľných aktivít - napríklad letom helikoptérou nad vodopádmi, štýlovou večerou Boma alebo skorou rannou prechádzkou s levmi.

12: ODLET DO PRAHY (VIEDNE)
Dopoludnia transfer na letisko, odlet do Prahy (Viedne) cez Johannesburg.

13: PRÍLET DO PRAHY (VIEDNE)

Poznámka: safari 4x4 = v otvorenom terénnom voze

* cestovné poistenie ECP PLUS zahŕňa poistenie storno poplatkov do 1.600,- EUR/osoba. V prípade záujmu je možné doplatiť si STORNO PLUS – 4,9% z celkovej ceny zájazdu.
*cestovné poistenie ECP PLUS zahŕňa krytie liečebných nákladov vo všetkých krajinách (aj 3. stupeň varovania Ministerstva zahraničných vecí SR) aj v prípade ochorenia COVID-19, náklady na ubytovanie v prípade karantény do výšky 50,- EUR/noc, spätnou cestou vyvolané dodatočné cestovné náklady do výšky 1.000,- EUR a preplatenie storno poplatkov bez spoluúčasti.

Cena zahrnuje:
leteckú doravu Praha - Harare, Victoria Falls - Praha (možnosť odletu z Viedne na vyžiadanie, možný príplatok)
preprava klimatizovaným busom / minibusom (max. 8 osôb)
služby sprievodcu CK
10 x nocľah v hoteloch/lodge 3* - 4*
10 x raňajky & 7 x večera & 8 x obed
safari 4x4: 1 x Imire, 6 x NP Hwange
safari pešo: NP Matobo (stopovanie nosorožcov)
vstupy/aktivity: NP Hwange, NP Matobo & Victoria Falls, Great Zimbabwe, Cecil John Rhodes Grave, plavba po Zambezi, prehliadka Victoria Falls

Cena nezahrnuje:
letiskové poplatky 379,- EUR
iné vstupy a výlety, než dané programom
vízum do Zimbabwe $30/osoba (na mieste)
prepitné pre rangerov ($5/aktivita a miestníeo sprievodcu $5/osoba/deň)
cestovné poistenie ECP PLUS 7,- EUR/osoba/deň *

Kontaktujte nás

Meno:
E-mail:

Telefón:

Text: