Krajiny

Zobraziť všetky »

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,74 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 34,88 TRY
Americký dolar  EUR 1,07 USD

Zobraziť všetky »

Za krásami Kaukazu (Azerbajdžan - Gruzínsko - Arménsko)

Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1337089
Cena od: 3 179 €
Príplatky od: 349 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

18.09.2024 17 dní Last Minute 3 179 € +349 € odlet: Praha letecká

Popis zájazdu

Výnimočný okruh po krásach Kaukazu. Na žiadnej ceste neuvidíte toľko pamiatok zo zoznamu UNESCO, ako na tomto mimoriadnom okruhu.


Program
1: ODLET Z PRAHY (VIEDNE)
Odbavenie na letisku 2 hodiny pred odletom. Odlet do Baku.

2: BAKU
Prílet do Baku, transfer do hotela, ubytovanie, nocľah. Raňajky. Popoludní krátka prehliadka mesta, ktorú zahájite najdrahšou a najkrajšou budovou mesta Haidar Aliyev Center. Prejdete si triedu Nizza a námestia fontán, potom Vás čaká panoramatická prechádzka, počas ktorej uvidíte ďalšie pamätihodnosti mesta. V závere dňa sa premiestnite do parku s vyhliadkou, odkiaľ sa Vám naskytne panoramatický pohľad na mesto Baku zaliate večerným osvetlením. Večera a nocľah v Baku.

3: CHRÁM VEČNÉHO OHŇA ATEŠGAH
Po raňajkách poznávanie starého mesta Baku, ktoré bolo zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 2000. Uvidíte tie najväčšie zaujímavosti - Panenskú veža, Palác širvánšáhov z 15. storočia vrátane dvora zvaného Divan, karavanseraj, mauzóleum múzeum miniatúrnych kníh, múzeum kobercov a ďalšie. Ďalej pokračujete návštevou chrámu večného ohňa Atesgahu. Posledná zastávka bude pri vrchu Yanardag, z ktorého vychádzajú horiacej prúdy zemného plynu a jedná sa tak o celkom unikátny prírodný jav. Návrat do hotela, nocľah v Baku.

4: GOBUSTANSKE SKALNÉ PAMIATKY
Raňajky. Dnes sa vydáte juhozápadne od hlavného mesta Baku do regiónu Gobustan. Gobustánské skalné pamiatky tvoria unikátne skalné kresby a nachádzajú sa v rezervácii Gobustan. Z polopúšte vyčnievajú skaly, ktoré ukrývajú zbierku až šiestich tisíc skalných kresieb starých 4000 rokov. Nachádzajú sa tu aj zvyšky osídlenia a pohrebísk. Po prehliadke skalných pamiatok a v prípade dobrého počasia nastúpite do starých sovietskych vozidiel značky LADA a vydáte sa zhruba na 8 km jazdu k bahenným sopkám. Bahenné sopky dosahujú rozmerov, ktoré nemôže ponúknuť žiadna iná lokalita. Následne návrat späť do Baku, nocľah.

5: ZA HISTÓRIOU RODU ŠIRVANŠÁHOV
Po raňajkách odchod z Baku. Zastávka pri mauzólea súfíského svätca Diri Baby a následne pokračovanie do mestečka Šamachi, ktorému sa tiež hovorí "mesto kobercov. V stredoveku bolo Šamachi dôležitým centrom a hlavným útočiskom Širvanšáhov. Krátka prehliadka mesta s mauzóleom Yeddi Gumbez (mauzoléum siedmich kupolí, v ktorom je pochovaná väčšina starých kráľovských vládcov. V prípade priaznivého počasia výjazd do horskej malebnej dedinky Lahic, ktorá sa v stredoveku stala dôležitým remeselným centrom. Dodnes sú miestne výrobky známe po celej krajine a Kaukaze. Príjazd do Šeki, ubytovanie, večera, nocľah.

6: PREJAZD DO GRUZÍNSKA
Raňajky. Prehliadka mesta Šeki s návštevou miestneho trhoviska, Chánovho paláca z 18. storočia s nádherným exteriérom a interiérom. Mesto je jedným z najstarším miest na Kaukaze staré zhruba 2500 rokov. Odchod k hraniciam s Gruzínskom a prejazd do Signagi, ubytovanie, večera, nocľah.

7: VINÁRSKA OBLASŤ NAPAREULI A KATEDRÁLA ALAVERDI
Po raňajkách krátka prehliadka mesta Signagi a odchod do Tbilisi. Po ceste sa zastavíte pri kláštora Bodbe, v Cinandali navštívite Čavčavadzeho rezidenciu. Prezriete si mesto Telavi a takisto neminiete kráľovskú pevnosť Gremi. Trochu oddychu si doprajete pri tradičnom obede s pohárom kvalitného vína vo vinárskej oblasti Napareuli. Poslednou zastávkou dnešného dňa bude katedrála Alaverdi, ktorá je zachovaná v podobe z 11. storočia. Príjazd do Tbilisi, ubytovanie, nocľah.

8: TBILISI
Raňajky. Dnes preskúmate hlavné mesto Gruzínska - Tbilisi. Navštívite katedrálu Sameba a chrám Metechi, presuniete sa na pevnosť Narikala s panoramatickou vyhliadkou na mesto a následne sa vydáte po pamiatkach starého mesta, počas ktorej uvidíte katedrálu Sioni, okolie sírnych kúpeľov. Popoludní si prejdete triedu Rustaveli, ktorá predstavuje srdce mesta a je tu mnoho vládnych budov, kultúrnych zariadení a obchodov. Navštívite Národné múzeum, kde sa ukrývajú tie najväčšie poklady celej krajiny. Na záver vyjdete lanovkou na horu Mtacminda, odkiaľ sa naskytá nádherný pohľad na mesto. Nocľah v Tbilisi.

9: RODISKO JOSIFA STALINA, STAROBYLÉ KOLCHIDSKÉ MESTO KUTAISI
Po raňajkách odchod do mesta Gori - rodisko Josifa Stalina. Navštívite Stalinovo múzeum, ktoré mapuje jeho život. V areáli sa nachádza jeho rodný dom a osobný nepriestrelný vagón. Neďaleko mesta si prezriete unikátne jaskynné mesto Uplisciche. Po obede pokračujete cez priesmyk Rikoti, s niekoľkými zastávkami na fotografovanie, do mesta Kutaisi. Večerná prehliadka katedrály Bagrati. Nocľah v Kutaisi.

10: KLÁŠTOR GELATI, HORSKÉ STREDISKO GUDAURI
Po raňajkách sa vydáte ku kláštoru Gelati, ktorý je jedným z najvýznamnejších kláštorov v Gruzínsku a symbol gruzínskej Zlaté éry. Dnes je objekt zapísaný na Zozname pamiatok UNESCO. Potom si pozriete prírodný unikát Prométheovú jaskyňu, ktorá bola objavená až v roku 1984 a jedná sa o najväčšiu gruzínsku jaskyňu. Pokračujete do strediska Gudauri (2.153 m n.m.) so zastávkou pri hrade Ananuri zo 16. storočia. Po príchode večera, nocľah v Gudauri.

11: KAZBEGI - KOSTOL NAJSVÄTEJŠEJ TROJICE, VODOPÁDY GVELETI
Po raňajkách odchod cez Krížový priesmyk do mestečka Stepancminda (predtým Kazbegi), odkiaľ vyjdete terénnymi autami ku kostolu Najsvätejšej Trojice, ktorý sa vypína vo výške 2.170 m n.m. V prípade dobrého počasia sa vám naskytne úchvatný výhľad na mohutnú horu Kazbek (5.047 m n.m.). Následne pokračujete k ruským hraniciam cez Darialský priesmyk, urobíte si prechádzku k vodopádom Gveleti. Potom návrat do Gudauri, večera, nocľah.

12: MCCHETA - NA SÚTOKU DVOCH RIEK, GRUZÍNSKE BRANDY
Raňajky. Odchod do mesta Mccheta, ktoré kedysi bývalo hlavným mestom, nachádza sa na sútoku riek Aragvi a Mtkvari. Tu si prezriete niekoľko pamätihodností napríklad chrám Samtavro, katedrálu Sveticchoveli. Popoludní príjazd do Tbilisi, kde navštívite továreň JSC Sarajishvili na výrobu brandy. Ubytovanie, nocľah v Tbilisi.

13: PRECHOD DO ARMÉNSKA, JAZERO SEVAN
Po raňajkách opustíte Tbilisi a prejdete hranice do Arménska. Následne pokračujete cez hory do Cachkadzoru. Po ceste sa zastavíte pri kláštorov Haghpat a Sanahin, ktoré sú zapísané do zoznamu UNESCO a jedná sa o unikátne majstrovské diela arménskej architektúry 10.-15. storočia. Obed. Ďalšia zastávka bude pri jazere Sevan, kde si prezriete kláštor Sevanavank. Príjazd do horského mestečka Cachkadzoru (1.841 m n.m.), ubytovanie, večera, nocľah.

14: PO HODVÁBNEJ CESTE, JEDINEČNÝ KLÁŠTOR CHOR VIRAP
Raňajky. Dnes sa vydáte scénickou cestou pôvodnej Hodvábnej cesty. Prejdete priesmykom Selim s pozostatkami Selimovho karavanseráju a zastavíte sa pri kláštornom komplexe Noravank. Následne ochutnáte kvalitné vína vo vinárskom regióne Areni a doprajete si lahodný arménsky obed. Pokračujete ku kláštoru Chor Virap. Po prehliadke odchod do Jerevanu, ubytovanie, nocľah.

15: ARMÉNSKY VATIKÁN EČMIADZIN A KATEDRÁLA ZVARTNOC
Raňajky. Dopoludňajšia prehliadka hlavného mesta Arménska - Jerevan, ktorému sa tiež hovorí "Ružové mesto". Navštívite múzeum arménskeho písomníctva Matenadaran s množstvom vzácnych rukupisov, pergamenov a kníh. Počas tradičnéh oobeda sa tiež pozriete na prípravu klasických arménskych cestovín Arishta, ktoré majú v arménskej kuchyni dlhú históriu. Následne pôjdete do mesta Vagharšapat (predtým nieslo meno Ečmiadzin), kde navštívite Ečmiadzinskú katedrálu a ruiny katedrály Zvartnoc. Obidve pamätihodnosti boli v roku 2000 zapísané na list zozname UNESCO. Návrat do Jerevanu, tradičná večera, nocľah v Jerevane.

16: GARNI - POHANSKÝ CHRÁM BOHA SLNKA, KLÁŠTOR GERHARD
Po raňajkách odchod malej dedinky Garni, kde sa zachoval jediný pohanský chrám boha slnka Mitry - klasická helenistická stavba z 1. storočia. Zastavíte sa pri prírodnej pamiatke Basalt Organ. Tento majestátny monument sa skladá z obrovských symetrických bazaltových stĺpov, takmer 50 m vysokých. Kamene pripomínajú varhany, čo vysvetľuje, prečo sa im tiež hovorí "Bazaltové varhanie píšťaly. Gastronomický zážitok a príjemný pôžitok vás čaká v Abelyan house, kde bude podávaný tradičný obed. Následne sa presuniete severovýchodne od Garni, kde letí kláštor Geghard zo 4. storočia, postavený priamo v skalnej stene rokliny nad riekou Azat. Poobede návrat do Jerevanu, nocľah.

17: ODLET DO PRAHY (VIEDNE)
Transfer na letisko a odlet do Prahy (Viedne). Prílet do Prahy (Viedne).

Poznámka: minimálny počet účastníkov zájazdu - 12 osôb.

Zmena programu vyhradená.

Ceny zájazdov sú kalkulované s cenami leteniek v optimálnej knihovacej triede. Príplatky za nadštandardné ubytovanie spracujeme na vyžiadanie. V prípade drahších leteniek bude táto cena zohľadnená v aktuálnej cenovej ponuke.

*cestovné poistenie ECP PLUS zahŕňa krytie liečebných nákladov vo všetkých krajinách (aj 3. stupeň varovania Ministerstva zahraničných vecí SR) aj v prípade ochorenia COVID-19, náklady na ubytovanie v prípade karantény do výšky 50,- EUR/noc, spätnou cestou vyvolané dodatočné cestovné náklady do výšky 1.000,- EUR a preplatenie storno poplatkov bez spoluúčasti.

Cena zahrnuje:
leteckú dopravu Praha - Jerevan, Baku, Jerevan – Praha s prestupmi (možnosť odletu z Viedne na vyžiadanie, možný príplatok)
15 x nocľah v hoteloch kategórie 3*- 4* po trase
15 x raňajky, 5x obed, 8 x večeru
všetky transfery a vstupy podľa progrmamu
služby sprievodcu CK počas okruhu (min. 12 osôb) a miestneho sprievodcu

Cena nezahrnuje:
letiskové taxy 349,- EUR
fakultatívne výlety
vízum do Azerbajdžanu (možnosť o vízum požiadať prostredníctvom CK - za poplatok 40,- EUR/osoba)
prepitné
cestovné poistenie ECP PLUS (ponuku poistenia radi pošleme podľa aktuálnej ceny zájazdu)

Kontaktujte nás

Meno:
E-mail:

Telefón:

Text: